Τετάρτη, 12 Μαρτίου 2014

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ ΤΟΥ 2013 ΣΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΘΡΑΚΗ




Με 78 ανακοινώσεις θα πραγματοποιηθεί, από 13 έως 15 Μαρτίου 2014, στην Αίθουσα Τελετών του παλαιού κτιρίου Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ., η ετήσια Αρχαιολογική Συνάντηση για τις ανασκαφές του 2013 στη Μακεδονία και τη Θράκη. Φέτος, είναι η εικοστή έβδομη χρονιά αυτών των Συναντήσεων όπου παρουσιάζεται πληθώρα νέου αρχαιολογικού υλικού, δημοσιοποιούνται σημαντικές ανακοινώσεις και διατυπώνονται γόνιμες παρατηρήσεις και συνθετικές ερμηνευτικές προσεγγίσεις σχετικές με τις αρχαιότητες της Μακεδονίας και Θράκης.

Αρχαιολόγοι από τις Εφορείες, το Πανεπιστήμιο και τις ξένες αρχαιολογικές αποστολές προσφέρουν και μοιράζονται τη χαρά της νέας γνώσης. Μια γνώση που κοινοποιείται, μάλιστα, άμεσα στη διεθνή επιστημονική κοινότητα μέσω των Πρακτικών που εκδίδονται ανελλιπώς κάθε χρόνο.

Η έναρξη των εργασιών του Συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 13 Μαρτίου 2014 και ώρα 9.30, στην Αίθουσα Τελετών του παλαιού κτιρίου Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ.

Αρωγοί του Αρχαιολογικού Έργου είναι το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και η Επιτροπή Ερευνών του Α.Π.Θ.

Γενικές Πληροφορίες:2310 997211 & 997069 





ΠΕΜΠΤΗ 13 ΜΑΡΤΙΟΥ 2014

ΠΡΩΙ: 9:30 - 14:45

  9:30               Προσφωνήσεις επισήμων – Κήρυξη έναρξης εργασιών

10:00               1. Γ. Στρατούλη, Ν. Κατσικαρίδης, Τ. Μπεκιάρης
Μαθαίνοντας για την παρασκευή της τροφής στο νεολιθικό οικισμό Αυγής Καστοριάς: αρχαιολογικές και βιωματικές εκπαιδευτικές δράσεις 2011-2013.
10:15               2. Α. Χατζηκωνσταντίνου, Δ. Τζέτζης, Ι. Βλασταρίδης, Π. Μπιλάλη,
 Χρ. Φωτιάδου
Δημιουργία πιστού αντιγράφου παλαιοντολογικού ευρήματος με τη χρήση αντίστροφης μηχανολογίας και ταχείας πρωτοτυποποίησης.
Η περίπτωση τμήματος κάτω γνάθου σπηλαίας άρκτου (Ursuspelaeus) από το σπήλαιο του Δράκου της Καστοριάς.
10:30               3. Α. Στρατή, Χ. Σαρρηγιαννίδου
Ολοκλήρωση του έργου «Συντήρηση τοιχογραφιών Ι. Ν. Αγίου Αλυπίου Καστοριάς». Νέα στοιχεία για τον τοιχογραφικό διάκοσμο του ναού.
10:45               4. Ανδρομάχη Σκρέκα
Το ψηφιδωτό δάπεδο της βασιλικής της Παραβέλας στο Άργος Ορεστικό και αποκολλημένα ψηφιδωτά δάπεδα της συλλογής του Βυζαντινού Μουσείου Καστοριάς.
11:00               5. Απόστολος Σαραφέρας
Εργασίες αποκατάστασης ναού Αγίων Αποστόλων ενορίας Ελεούσης Καστοριάς.
11:15               6. Χρ. Μιχελάκη, Μ. Κοντός
                        Καταγραφή και έρευνα των σπηλαίων της λίμνης Μεγάλης Πρέσπας.

11:30-11:45    Συζήτηση

11:45-12:00    Διάλειμμα

12:00               7. Πανίκος Χρυσοστόμου
Άνθρακας ο θησαυρός ή θησαυρός επί του άνθρακα. Τα πρώτα συμπεράσματα από τις σωστικές ανασκαφές μεγάλης κλίμακας στις παρυφές των κλιμακωτών σκαμμάτων εξόρυξης λιγνίτη, στο ορυχείο πεδίου Αμυνταίου. Η πρόοδος του ανασκαφικού έργου στους προϊστορικούς οικισμούς των Αναργύρων IXb, XI και XIIIa.
12:15               8. Π. Χρυσοστόμου, Τρ. Γιαγκούλης, Ευ. Νάιδου
Ξύλινες πασσαλόπηκτες κατασκευές και τέχνεργα από τους προϊστορικούς οικισμούς της Λεκάνης Αμυνταίου Φλώρινας.
12:30               9. Ανδρέας Τσώκας
                        Σωστική ανασκαφή των 16ης Ε.Β.Α. – ΚΘ΄ Ε.Π.Κ.Α. – Δ.Ε.Η. Α.Ε.
στο λιγνιτικό ορυχείο Αναργύρων Φλώρινας.
12:45               10. Ει. Εξαρχέα, Στ. Ζαχαριάδης, Αν. Τσώκας
                        «Post tenebras lux». Η εξέχουσα ταφή της βασιλικής Αναργύρων.
13:00               11. Σταύρος Ζαχαριάδης
« Xος ες χον». Χωμάτινα ευρήματα από το βυζαντινό
                        νεκροταφείο των Αγίων Αναργύρων Φλώρινας: πρώτες παρατηρήσεις.

13:15               12. Γεωργία Καραμήτρου-Μεντεσίδη
Μαυροπηγή Εορδαίας: ταφές ανθρώπων και ζώων.
13:30               13. Γ. Καραμήτρου-Μεντεσίδη, Δ. Θεοδώρου
Ελάτη, θέση Λογκάς: μεταφορά ταφικών πίθων εποχής χαλκού και ανασκαφή τους στην αυλή του Μουσείου Αιανής.
13:45               14. Άγγελος Γκοτσίνας
Πρώτη παρουσίαση των ταφών ζώων από το νεκροταφείο αρχαϊκών χρόνων στη θέση Μικρό Λιβάδι στη Μαυροπηγή Κοζάνης.
14:00               15. Χρ. Ζιώτα, Χ. Λόκανα, Κ. Μοσχάκης
                        Νέα στοιχεία διαχρονικότητας από τη Μαυροπηγή Εορδαίας.
14:15               16. Χρ. Ζιώτα, Ευ. Μαγγουρέτσιου
Εμπόριο και Αναρράχη Κοζάνης: αρχαιότητες στην πορεία ενός νέου οδικού άξονα.

14:30-14:45    Συζήτηση


ΠΕΜΠΤΗ 13 ΜΑΡΤΙΟΥ 2014

ΑΠΟΓΕΥΜΑ: 17:00 - 19:00

17:00               1. Θ. Γ. Αντίκας, Λ. Κ. Αντίκας,  Γ. Μανιάτης,
Α. Κυριάκου, Α. Τούρτας
Νέα ευρήματα στους σκελετούς από τον Τάφο ΙΙ στη Μεγάλη Τούμπα των Αιγών: μορφολογικές – παθολογικές αλλοιώσεις.
17:15               2. Γ. Μανιάτης, Θ. Αρβανίτη, Θ. Γ. Αντίκας, Λ. Κ. Αντίκας,
S. Orsini, E. Ribechini, M.P. Colombini
Διερεύνηση ενός ασυνήθους σύνθετου υλικού από τη λάρνακα
       του θαλάμου του Τάφου ΙΙ στη Μεγάλη Τούμπα της Βεργίνας.
17:30               3. Χρυσούλα Παλιαδέλη
                        Σκελετικό υλικό από τους βασιλικούς τάφους της Βεργίνας.
                        Ερμηνευτικές προσεγγίσεις στα ανθρωπολογικά δεδομένα.
17:45               4. Αγγελική Κοτταρίδη
Νέοι βασιλικοί τάφοι στις Αιγές.
18:00               5. Ι. Γραικός, Γ. Παπαζαφειρίου
Σωστική ανασκαφή στο οικόπεδο ανέγερσης του κεντρικού κτηρίου
του Πολυκεντρικού Μουσείου των Αιγών.
18:15               6. Ιωάννης Γραικός
Αναστήλωση και ανάδειξη του ναού της Μητρός των Θεών Αυτόχθονος στη Λευκόπετρα Βερμίου.
18:30               7. Α. Κοτταρίδη, Μ. Χειμωνοπούλου, Μ. Πολατίδου,
Γ. Σκιαδαρέσης, Γ. Σταλίδης, Μ. Χατζημιχάλη, Σ. Σβιρτσέφσκη,
Κ. Τζίμπουλας, Ε. Χριστοφορίδου
Το έργο της 11ης Ε.Β.Α. το 2013.


18:45-19:00    Συζήτηση


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 ΜΑΡΤΙΟΥ 2014

ΠΡΩΙ: 9:00 - 14:30

  9:00               1. Μαρίζα Τσιάπαλη
Πρωτοβυζαντινή έπαυλη στο Βελβεντό Κοζάνης:
ανασκαφική περίοδος 2013.
  9:15               2. Αντώνης Βλαβογιλάκης
Τεχνικές κατασκευής χρωμάτων από ριζάρι και η χρήση τους
στη ζωγραφική των μακεδονικών τάφων.
  9:30               3. Μ. Πολατίδου, Μ. Χειμωνοπούλου
«Παναγία μου»: μία περιοδική έκθεση στο Βυζαντινό Μουσείο Βέροιας.
  9:45               4. Μ. Μπέσιος, Α. Αθανασιάδου, Κ. Δένη, Μ. Καρανίκα
                        Η ανασκαφή στο αγροτεμάχιο 277 Μακρυγιάλου Πιερίας.
10:00               5. Στ. Δρούγου, Α. Θάνος, Χρ. Κατσίφας
                        Αναλύσεις χρωστικών στα αγγεία της κατηγορίας «Κερτς»:
το παράδειγμα της πελίκης της Πύδνας.
10:15               6. Μ. Μπέσιος, Κ. Νούλας, Μ. Ζιωγάνα
Ανασκαφές στο αρδευτικό δίκτυο Δήμου Κατερίνης νομού Πιερίας.
10:30               7. Σ. Πινγιάτογλου, Κ. Βαστέλη, Ευ. Παυλοπούλου, Δ. Τσιάφης
                        Δίον 2012-2013. Ανασκαφικές και άλλες δραστηριλοτητες.
10:45               8. Μαρία Λιλιμπάκη-Ακαμάτη
                        Δημόσιο Λουτρό Πέλλας. Εργασίες συντήρησης και νέα ανασκαφικά στοιχεία.
11:00               9. Νικόλαος Ακαμάτης
Τομείς δημόσιου λουτρού και εργαστηρίου κεραμικής της Πέλλας (1997-2013). Τα νομίσματα.

11:15-11:30    Συζήτηση

11:30-11:45    Διάλειμμα

11:45               10. Παύλος Χρυσοστόμου
Πήλινη κεφαλή φυσικού μεγέθους αγένειου ανδρός από τον τάφο Τ 724
του Δυτικού νεκροταφείου του Αρχοντικού Πέλλας και ορφικοδιονυσιακά μυστήρια στη Μακεδονία.
12:00               11. Γ. Σταλίδης, Α. Ζαμπίτη
Η πρώιμη χριστιανική ζωή στην Έδεσσα υπό το φως παλαιών και νέων ανασκαφικών στοιχείων.
12:15               12. Lyudmil Vagalinski
                        Recent excavations at the ancient city of Heraclea Sintica.
12:30               13. Μ. Βαβελίδης, Θ. Σαββοπούλου
                        Πρώτα αποτελέσματα από τη μελέτη χρυσών αντικειμένων από την ανασκαφή της Ευρωπού.
12:45               14. Στ. Ανδρέου, Κ. Ευκλείδου, Ευ. Βλιώρα, Α. Καραθάνου,
Στ. Κυριλλίδου, Γ. Παπαδιάς, Σ. Τριανταφύλλου
                        Η πανεπιστημιακή ανασκαφή στην Τούμπα Θεσσαλονίκης κατά το 2013.
13:00               15. Μ. Τιβέριος, Ε. Μανακίδου, Δ. Τσιαφάκη
Καραμπουρνάκι 2013: συντήρηση και μελέτη του ανασκαφικού υλικού από τον αρχαίο οικισμό.
13:15               16. Β. Μισαηλίδου - Δεσποτίδου, Μ. Νασιούλα
Ανασκαφική έρευνα στο πλαίσιο του έργου ανάδειξης της «Αψιδωτής Αίθουσας» του Γαλεριανού συγκροτήματος.
13:30               17. Π. Αδάμ – Βελένη, Ε. Ακριβοπούλου, Α. Κουκουβού, Ου. Πάλλη, 
                        Ευ. Στεφανή
«Αρχαιολογία στα μετόπισθεν» ή πώς οι σελίδες της ιστορίας διαβάζονται μέσα στο μουσείο.
13:45               18. Δέσποινα Ιγνατιάδου
Σχεδιασμός και οργάνωση αρχαιολογικών αποθηκών Α.Μ.Θ.
14:00               19. Μάγδα Παρχαρίδου
Νεότερα στοιχεία από τις καταγραφές της 9ης Ε.Β.Α. κατά τα έτη 2012 και 2013.

14:15-14:30    Συζήτηση



ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 ΜΑΡΤΙΟΥ 2014

ΑΠΟΓΕΥΜΑ: 16:45 - 21:15

16:45               1.Π. Φάκλαρης, Β. Σταματοπούλου
                        Βεργίνα. Ανασκαφή οχύρωσης.
17:00               2. Φ. Ρεβυθιάδου, Κ. Θ. Ράπτης
Αποκατάσταση - στερέωση του Βυζαντινού Λουτρού στη Θεσσαλονίκη.
17:15               3. Α. Τάντσης, Μ. Παϊσίδου, Γ. Γραίκου, Δ. Μαρινέλλη, Μ. Τριχιά
Χαρτογραφώντας τη Μεσοβυζαντινή Θεσσαλονίκη.
17:30               4. Σ. Πρωτοψάλτη, Ό. Κατσαβέλη
                        Δερβένι 2013. Ο τάφος του Macridy Bey. Η ολοκλήρωση της έρευνας
                        έναν αιώνα μετά την εύρεσή του.
17:45               5. Πασχάλης Ανδρούδης
Άγνωστο οθωμανικό λουτρό στο Ρετζίκι Θεσσαλονίκης.
18:00               6. Στ. Ανδρέου, Μ. Παππά, J. Czebreszuk, J. Niebieszczański,
Γ. Παπαδιάς, Μ. Τσιούμας
Το αρχαιολογικό πρόγραμμα στην κοιλάδα του Ανθεμούντα:
περίοδος 2013.
18:15               7. Μ. Παππά, Ευ. Βλιώρα, Στρ. Νανόγλου
                        Ανασκαφικές έρευνες στην κοιλάδα του Ανθεμούντα.
18:30               8. Στ. Τζεβρένη, Χ. Γουίδης, Δ. Κωνσταντινίδης
Σέδες / Θέρμη. Αρχαιολογικές μαρτυρίες των βυζαντινών χρόνων.

18:45-19:00    Συζήτηση

19:00-19:15    Διάλειμμα

19:15               9. Μαρία Φαρμάκη
Καλίνδοια 2013: καθαρισμοί και εργασίες.
19:30               10. Μαρία Τσιμπίδου - Αυλωνίτη
Ελληνιστική Θεσσαλονίκη: λίθων λησμονηθέντων και χρώσεως αφήγησις.
19:45               11. Ιωακείμ Παπάγγελος
Το κάστρο του Εγκέλαδου.
20:00               12. Κ. Παπαστάθης, Μ. Μωϋσίδου
Ελληνιστική Κασσάνδρεια: το νότιο τείχος.
20:15               13. Σπ. Βασιλείου, Σβ. Βιβντένκο, Ε.-Μπ. Τσιγαρίδα,
Κ. Ελευθεράκου
Αρχαιομετρικά στοιχεία πηλού αγγείων από το Πευκοχώρι
 της Κασσάνδρας Χαλκιδικής.
20:30               14. Ε.-Μπ. Τσιγαρίδα, Κ. Αμανατίδου
Ανασκαφική έρευνα στο πρώιμο νεκροταφείο της Ακάνθου.
20:45               15. Β. Μισαηλίδου - Δεσποτίδου, Ο. Νασιώκα, Ι. Νιαούρης
Αρχαιολογική έρευνα και ανάδειξη τμήματος του νεκροταφείου της αρχαίας Ακάνθου.

21:00-21:15    Συζήτηση


ΣΑΒΒΑΤΟ 15 ΜΑΡΤΙΟΥ 2014

ΠΡΩΙ: 9:00 - 15:15

  9:00               1. Π. Ευγενικός, Αι. Τσανανά
Νέα στοιχεία από τη βυζαντινή Ιερισσό. Η ανασκαφική έρευνα του 2013.
  9:15               2. Ζ. Μπόνιας, J. Perreault
Άργιλος. Ανασκαφή έτους 2013.
  9:30               3. Ζ. Τσιρτσώνη, P. Darcque, Χ. Κουκούλη - Χρυσανθάκη,
Δ. Μαλαμίδου
Ντικιλί Τας 2013. Η νεολιθική «οικία 1» και στρώμα μετάβασης στην Πρώιμη Εποχή του Χαλκού.
  9:45               4. Βασιλική Πουλιούδη
                        Πλατανιά 2009 - 2013.
10:00               5. Β. Πουλιούδη, Στ. Δηλοπούλου
Ανασκαφικές έρευνες στην πεδιάδα του Αγγίτη με αφορμή
την αντικατάσταση εξωτερικού δικτύου ύδρευσης Καλλιθέας -Μικροκάμπου, του Δήμου Προσοτσάνης.
10:15               6. Ι. Βασιλειάδης, Γ. Καραδέδος, Χ. Κουκούλη – Χρυσανθάκη,
Μ. Νικολαΐδου, Στ. Γαλάνης, Γ. Σαπιρίδης
Μελέτη αποκατάστασης κάτω κοίλου αρχαίου θεάτρου των Φιλίππων.
10:30               7. Δ. Μαλαμίδου, Σπ. Θερμός, Γ. Σουκάντος, Δ. Νικολαΐδου,
Α. Πατέλη
Τούμπα Οφρυνίου, Δήμου Παγγαίου: η ανασκαφή του 2013.
10:45               8. Τ. Kozelj, M. Wurch-Kozelj
Ταφικές πρακτικές στη Θάσο.
11:00               9. Δ. Κοντοπούλου, Ε. Αηδονά, Μ. GomezPaccard,
Γ. Πολυμέρης, Χ. Ραθώση
Αρχαιομετρικές μελέτες και χρονολογήσεις θερμοφωταύγειας
σε κεραμική της Εποχής του Χαλκού από την Άψαλο και τη Σκάλα Σωτήρος Θάσου.

11:15               10. A. Genevey, Δ. Κοντοπούλου, Ε. Αηδονά, Χ. Ραθώση
Νέα αρχαιομαγνητικά αποτελέσματα από την ανασκαφή
της πρωτοβυζαντινής βίλας στο Λιμένα Θάσου.
11:30               11. Γεωργία Κουρτέση - Φιλιππάκη
Από τη Θάσο στο Δισπηλιό: σκέψεις με αφορμή το σεμινάριο
 «Οι λιθοτεχνίες και οστεοτεχνίες της Νεολιθικής Εποχής στη βόρεια Ελλάδα» (Γαλλική Αρχαιολογική Σχολή & Πανεπιστήμιο Αθηνών, 18-28/9/2013).

11:45-12:00    Συζήτηση

12:00-12:15    Διάλειμμα

12:15               12. Κατερίνα Περιστέρη
Ανασκαφή μνημειακού περιβόλου Τύμβου Καστά Αμφίπολης.
12:30               13. Κ. Περιστέρη, Μ. Λεφαντζής
                        Το μνημείο του Λέοντα της Αμφίπολης: νέα ανασκαφικά δεδομένα
για τον τρόπο και τόπο κατασκευής του.
12:45               14. Αι. Κωστάκη, N. Tardy, Γ. Κουρτέση - Φιλιππάκη
Προμαχώνας – Τοπόλνιτσα: λίθινοι πόροι, τεχνολογία, παραγωγή και χωροργάνωση κατά τη Νεότερη Νεολιθική.
13:00               15. Κωνσταντίνα Καλλιντζή
Μετασχηματισμός ενός τόπου: το νεκροταφείο των Αβδήρων
 αφηγείται …
13:15               16. Μ. Χρυσάφη, Δ. Σκουλαρίκη
Εκπαιδευτικές δράσεις της ΛΑ΄ Ε.Π.Κ.Α.
13:30               17. Νικόλαος Λιανός
Εφαρμογές ψηφιακής τεκμηρίωσης μνημείων με χρήση 3D Terestrial Laser Scanner στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη: αρχαιολογικοί χώροι στα Άβδηρα, Θάσο, Σαμοθράκη, Φίλιπποι, Πλωτινόπολη κ.α.
13:45               18. Ι. Ανδροβιτσανέα, Χρ. Καραδήμα, Μ. Πανδρευμένου
Μαρώνεια 2013: νεότερες έρευνες στην περιοχή του Θεάτρου και του Ιερού του Διονύσου.
14:00               19. Δ. Τερζοπούλου, N. Arrington, Μ. Τασακλάκη
Νέο ερευνητικό πρόγραμμα στη χερσόνησο της Μολυβωτής.
14:15               20. Ά. Παντή, Μ. Μυτελέτσης
Σύμπλεγμα σπηλαίων Στρύμης. Νέα στοιχεία από επιφανειακές έρευνες.
14:30               21. Ν. Λιανός, Μ. Κουτσουμανής, Κ. Χαροκοπίδου
Πρόταση μελέτης κατασκευής στεγάστρου για την προστασία – ανάδειξη του αρχαιολογικού χώρου Πλωτινόπολης, στο Διδυμότειχο Έβρου.

14:45-15:15    Συζήτηση – Συμπεράσματα

Οργανωτική υποστήριξη: Ε. Μπενάκη, Κ. Βαστέλη, kvasteli@hist.auth.gr, τηλ.: 2310 99.7211
Τηλ. Γραμματείας: 2310 99.7069



Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου